Kalendarz świąt w Chinach na 2012 rok

Podróżowanie po Chinach, bywa szybkie, przyjemne i bezstresowe, jednak w planowaniu podróży, warto brać pod uwagę obowiązujące święta narodowe. Jeśli zaplanujemy podróż, na czas bezpośrednio poprzedzający dłuższy weekend w Chinach, lub na pierwszy, lub ostatni dzień wolnego od pracy, możemy mimowolnie znaleźć się w samym środku, jednej z największych „pielgrzymek” na świecie.

Dla ludzi, którzy nie szukają, aż tak mocnych wrażeń, poniżej zamieszczam kilka pożytecznych dat w 2012 roku:

W sobotę 31 grudnia, Chińczycy odpracowują, kilka dni wolnego po kalendarzowym Nowym Roku

Niedziela 1 stycznia do 3 stycznia – dni wolne.

21 stycznia – sobota pracująca

Najważniejsze święto w Chinach, czyli Chiński Nowy Rok (春节,chunjie) zaczyna się 22 stycznia, a oficjalne wolne kończy się 28 stycznia.

29 stycznia – pracująca niedziela

31 marca – pracująca sobota

1 kwietnia – pracująca niedziela

2 kwietnia – 4 kwietnia, Święto Przodków, tudzież Święto Zmarłych (清明节 qingmingjie)

28 kwietnia – pracująca sobota

29 kwietnia do 1 Maja – Święto Pracy, czyli długi weekend majowy

22 czerwca do 24 czerwca – dłuższy weekend, czyli Święto Smoczych Łodzi (端午节 duanwujie)

29 września – sobota pracująca

30 września do 7 października – Święto Środka Jesieni tudzież Festiwal Księżyca, połączony z Świętem Narodowym (Proklamacji Chińskiej Republiki Ludowej)

Oczywiście, różne firmy, instytucje, czy uczelnie, potrafią czas wolnego przedłużać, ale nie zmienia to faktu, że największe pielgrzymki przypadają na oficjalne święta narodowe, a raczej na pierwsze i ostatnie dni tychże.

Warto też wziąć pod uwagę, że w święta faktycznie w Chinach, jest często bardzo kolorowo. W Festiwal Smoczych Łodzi, można nie tylko podziwiać sportową rywalizację w bardzo kolorowej oprawie, ale przy odrobinie szczęścia, nawet wziąć udział w zawodach. Festiwal Latarni, przypadający na 15 dzień Chińskiego Nowego Roku, to feria kolorów.

Wiedzę o świętach można wykorzystać także to tańszych podróży. Bilety lotnicze i kolejowe w dniach pracujących, powinny przynajmniej w teorii być łatwiej dostępne i tańsze niż, te z dni przypadających na poprzedzające święta, lub z pierwszych czy ostatnich wolnych dni. Natomiast szczególnie ważne dni świąt, mogą okazać się wręcz o wiele tańsze, z racji na prosty fakt, że „nikt wtedy nie podróżuje” tylko spędza czas z rodziną.

Share on Facebook

Zostaw komentarz