Kup Pan kartę SIM

Czy przylatuje się do Chin w celach turystycznych, do pracy, w interesach czy też w celach edukacyjnych, obowiązkowo wypada sprawić sobie lokalny numer telefonu.

Najprostszym rozwiązaniem, jest kupno karty SIM dostępnej zazwyczaj za 50 RMB. Za minutę przyjdzie nam płacić od 0,25 RMB do 0,60 RMB, (w rozmowie lokalnej). Niestety podobne koszty poniesiemy za każdą minutę połączenia przychodzącego. Zróżnicowane są także koszty w roamingu wewnętrznym (inne miasta, prowincje).

Płatności za rozmowy odebrane, można zlikwidować płacąc 16 RMB / miesiąc (w zależności od sieci ta opłata może się różnić, lub w ogóle może takiej opcji nie być)  – wykupując odpowiedni pakiet. Niestety dla większości przybywających na krótko, na niewiele się ta taryfa zda, bowiem aktywowana jest z początkiem następnego okresu rozliczeniowego (miesiąca).

Przy odrobinie dłuższym pobycie, poza zniesieniem opłat za rozmowy odebrane, możemy obniżyć koszt minut  lub dodać wiele pomysłów z pakietami SMS’ów czy pakietami GPRS, lub innymi na połączenia internetowe. Można zdecydować się na obniżanie kosztów rozmowy przez doładowanie konta i utrzymywanie na nim wyższych sum, albo po prostu spróbować z umową abonamentową, a nie prepaidem. Miesięczny abonament zaczyna się od okolic 30 złotych (100RMB). Jednakże, ta opcja będzie raczej dostępna jedynie dla osób posiadajacych długoterminowe karty pobytu (przynajmniej rok).

Na chiński numer komórki, dzwoniąc na przykład przy pomocy Skype Out, zapłacimy średnio 10-15 groszy za minutę. Oczywiście w większości przypadków, odbiorca zapłaci swoje kilkanaście groszy za odebranie rozmowy. Na pewno jest to lepsze rozwiązanie niż płacenie nawet sześciu złotych za rozmowę używając roamingu z polskiego numeru.  Na polskim rynku, sporo jest firm, oferujących w podobnych stawkach, karty prepaid, do dzwonienia z Polski do Chin W Szanghaju jest również urodzaj kart VoIP, do wykonywania połączeń z Chin za granicę.

Doładowania można kupić w kioskach z prasą, niektórych sklepach całodobowych, czasem po prostu „na ulicy”, a także via internet.

Warto zwrócić uwagę, na to czy kupujemy lokalny numer, czy tzw. krajowy. Szczególnie, jeśli przyjdzie nam się poruszać po Chinach. Dla Szanghajskiego numeru pre-paid, często doładowania poza granicami to problem. Jeśli nie jesteśmy przekonani, do płatności kartą kredytową w różnych trudniących się doładowaniami firmach, warto brać to pod uwagę. Dodatkowym punktem wymagającym czujności, przy kupnie karty VoIP, do wykonywania połączeń do Polski, jest sformułowanie – „za granicę”. Czasem karta będzie pozwalać jedynie na dzwonienie do Hong Kongu i Tajwanu. Lepiej się o tym upewnić u sprzedawcy.

Jeśli chce się posiadać tzw. dobry numer warto unikać cyfry 4 *(chyba że podwójnej), a im więcej szóstek i ósemek tym lepiej.

Według wszelkich przesłanek i poleceń – najlepiej wybrać między jedną z ofert pre-paid, firm China Unicom oraz China Mobile. Następnie przy planowaniu dłuższego pobytu, moim zdaniem warto szybko zainwestować w likwidację płatności za rozmowy odebrane.

Share on Facebook

Zostaw komentarz