Prawdę wróżka Ci powie

Każdy człowiek zainteresowany robieniem interesów w Chinach, z pewnością kładzie wysiłki, na drodze do uzyskania jak najszerszego pola widzenia na sprawę. Tak by w toku swoich wywiadów i podbojów być przygotowanym na wszystko, a może wiedzieć na co przygotowanym się nie jest.

Jednym z drobiazgów którym przypłaciły swoje porażki niedokształcone zachodnie firmy, jest nazwa tudzież bardziej poważnie mówiąc – marka. Sama zachodnia nazwa, która nie powoduje skojarzeń z nieszczęściem, śmiercią, zarazą czy też potocznie mówiąc szajsem, jest jedynie połową sukcesu. Tak jak ważne jest dobre przyciągające dobrą fortunę imię dla dziecka, tak odpowiednie wytypowanie chińskiego odpowiednika marki, stanowi elementarne działanie na początku.

Najlepiej chociaż wcale nie musi to być najlepsze rozwiązanie, to obranie nie tylko szczęśliwie, dostatnie i bogato brzmiącej nazwy, ale również przypominającej oryginał. Jednak czasem lepiej wybrać coś co wcale nie przypomina oryginału, a jednak obok oryginalnej nazwy, chińskie wielce pomyślne znaki, będą spokojnie nam budować markę. Warto przy tym zachować swoistą odrębność od wszelkich wielce pomyślnych, szczęśliwych obecnych na tutejszym rynku marek. Nie jest to zadanie łatwe. Wymaga wielkiej ostrożności i sprawdzenia pod kątem wielu ciągle obecnych w kulturze dawnych metaforycznych skojarzeń jak i nowych które w języku młodzieży mogą zniszczyć „świetnie przemyślaną” markę na wstępie. Idealnym rozwiązaniem byłoby skorzystanie z rad specjalisty, jednak ten lokalny z pewnością świetnie wymyśli nazwę niesamowicie fortunną i pomyślną lecz niestety zapewne podobną do innych.

Z innych spraw związanych z pomyślnym losem w prowadzeniu interesów w Chinach, warto powiedzieć o wróżeniu. Sposobów wróżenia jest niemało, ale zazwyczaj nam kojarzy się to z szukającymi miłości (każdym dozwolonym sposobem) białogłowami, albo z wyjątkowo niestabilnymi odszczepieńcami. Tudzież ogranicza się do czytania z nadzieją horoskopów.

Nie w Chinach. Pomijając wszelkie pomyślne zabiegi, od wyboru marki, po lokalizację, rozplanowanie zgodne z zasadami 风水 – fengshui, przynoszące pomyślność huczne otwarcie biznesu (hałas z pewnością przegoni złe duchy) po właśnie konsultacje z tymi co mogą się konsultować z jeszcze lepiej poinformowanymi (tymi na górze). Wróżba taka, może być bardziej ogólna, w rodzaju pytania czy otwieranie takiego, a takiego biznesu uzyska przychylność losu, tudzież pytanie o decyzje z rodzaju: kupować czy nie kupować.

Z pewnością nie dotyczy to wszystkich, ale mam wrażenie, że albo tutaj jest to o wiele bardziej popularny sposób na prowadzenie działalności gospodarczej, albo u nas ludzie się z tym o wiele lepiej maskują.

Człowiek uważający się za cywilizowanego, wykształconego i obytego, z pewnością parsknie tylko śmiechem na takie zabobony. Niemniej jednak, jeśli takie porady mogą chociażby tylko, dodać pewności siebie chińskim tygrysom biznesu, to z pewnością sądząc po dynamicznym rozwoju gospodarczym, działają w tej mierze całkiem nieźle.

Share on Facebook

Zostaw komentarz