Kaligrafia buddyjska

Jakiś czas temu pomagałem założyć wordpress’ową wizytówkę mistrzowi chińskiej kaligrafii z Tajwanu: Liu Tai Hao (劉太浩), który słynie głownie z kaligrafii buddyjskiej (w jego wydaniu promowanej między innymi przez Chungtai Chan Si – 中台禪寺,o ich centrum, możecie przeczytać w jednym z moich dawnych wpisów). Poza tym natrafiłem na jego znaki, na moim ulubionym Kinmen (金門), przy jednym z duchów ochronnych:

Duch ochronny

風制石

Duch ochronny

風制石

Tego typu ochronne duchy, które można przetłumaczyć jako „kamień kontrolujący wiatr” są bardzo charakterystyczne dla wyspy Kinmen, do odwiedzenia, której już pisałem wcześniej. Słowem wyjaśnienia warto powiedzieć, że Kinmen to bardzo wietrzna wyspa, a sam region nawiedzają regularnie tajfuny. Wierzenie w duchy, które mają chronić przed złem (w domyśle silnym wiatrem), rozwinęło się dosyć naturalnie. Gdyby, ktoś miał zamiar zakupić małą statuetkę, a przy tym wierzył w ich ochronną moc, to z pewnością sprzedawca poinformuje kupującego, żeby zwrócić statuetkę twarzą w stronę niebezpieczeństwa. Nie ma to bezpośredniego, powiązania z chińskimi wierzeniami, ani z buddyjskimi, natomiast ma bardzo podobną rolę, jak 土地公 (Tudigong) w chińsko-taoistycznych ludowych wierzeniach.

Zapraszam was do zapoznania się z kaligrafią Liu Tai Hao, na prostej stronie WordPress.com, a przy okazji zachęcam do odwiedzenia Kinmen i oraz centrum Chung Tai, w centralnym Tajwanie, które z pewnością może być ciekawe, nie tylko dla zainteresowanych buddyzmem, ale także z racji na ogrody i ciekawą nowoczesną architekturę.

Share on Facebook

Zostaw komentarz