陆家嘴 Lujiazui – widziane rybim okiem

Korzystając z kolejnej wizyty w Szanghaju, w biegu udało mi się zrobić kilka zdjęć finansowego dystryktu popularnie zwanego Lujiazui 陆家嘴, który słynie z najwyższych budynków w Chinach.
Na zdjęciach można zobaczyć:

Shanghai Tower (上海中心大厦) – czyli najwyższy budynek w Szanghaju, to ten ze spiralnym kształtem. Skończony dopiero w lecie 2015 roku, jest aktualnie drugim co do wysokości budynkiem na świecie. Jeszcze nie można go zwiedzać, poza samą windą.

Shanghai World Financial Center (上海环球金融中心) – do nie tak dawna, najwyższy budynek w Szanghaju, wszystkim kojarzy się z otwieraczem do butelek. Podobno prześwit na samej górze, miał być w kształcie koła, jednak w związku z udziałem japońskiego inwestora, wspomniane koło, skojarzyło się chińskim władzom (i to już w momencie gdy projekt był zaawansowany), z japońską flagą. Nie do wyobrażenia było, by japońska flaga górowała nad Szanghajem. Projekt zmieniono i mamy dzięki temu największy otwieracz do butelek na świecie.

Wieża telewizyjna, czyli The Oriental Pearl Radio & TV Tower (东方明珠广播电视塔), od 1994 do 2007 roku była najwyższą konstrukcją w Chinach, kiedy to została w tyle za wspomnianym wyżej SWFC. Jeden z symboli dynamicznego rozwoju Szanghaju z od połowy lat 90′tych. Już wtedy każdy turysta, obowiązkowo musiał sobie zrobić zdjęcie albo pod wieżą, albo jeszcze lepiej – z panoramą z drugiej strony rzeki, na Bundzie.

Jin Mao Tower (金茂大厦) – jeśli ograniczyć statystykę tylko do wieżowców, to właśnie Jin Mao Tower, była najwyższym budynkiem w Chinach, aż do 2007 roku nieznacznie ustępując wieży telewizyjnej. Od kiedy nie jest najwyższa, nie jest tak oblegany taras widokowy, ale chyba lepiej odwiedzić położoną nieznacznie pod tarasem widokowym restauracje, gdzie można się czegoś napić dla ochłody, czy ogrzania – a widoki będą podobne.

Robiąc zdjęcia korzystałem z obiektywu „rybiego oka”. Nie było czasu na czekanie na lepsze światło, czy też perfekcyjne cienie, także proszę o wyrozumiałość. Sprzęt to nawet nie lustrzanka, tylko kompaktowy „bezlusterkowiec” (Aparat to kompaktowy SamsungNX3000, a obiektyw to Samyang 8mm, światło 2.8. ). Zapraszam!

Lujiazui

Lujiazui

Lujiazui

Lujiazui

Lujiazui

Lujiazui

Lujiazui

Lujiazui

Lujiazui

Lujiazui

Lujiazui

Lujiazui

Lujiazui

Lujiazui

Lujiazui

Lujiazui

Lujiazui

Lujiazui

Lujiazui

Lujiazui

 

Share on Facebook

Zostaw komentarz