Wynajem auta

Jak się okazuje, prawo jazdy wcale nie musi pomagać w wynajmie auta w Chinach. Wypożyczalnie aut, w przypadku chęci krótkoterminowego wynajmu, są bardzo ostrożne i najchętniej wypożyczyłyby auto wraz z szoferem.

Jeśli jednak poświęciliśmy chwilę na uzyskanie chińskiego dokumentu prawa jazdy, musimy się liczyć z obostrzeniami. Najlepiej, jeśli przedstawimy dokumenty zatrudnienia w chińskiej firmie, która stanie się naszym gwarantem. Jeśli jednak ktoś pracuje dla firmy spoza Kraju Środka, bądź na przykład, przebywa w oparciu o wizę studencką, musimy liczyć się z żądaniem wysokiej kaucji. Dodatkowo około 1000 RMB z tej kaucji otrzymamy miesiąc po zakończeniu wycieczki i zwrocie auta. Ma to być zabezpieczenie na poczet ewentualnych mandatów.

Pamiętam, że zupełnie inaczej i za przysłowiowe kilkadziesiąt złotych, można było wynająć na cały dzień samochód na malezyjskiej wyspie Langkawi. Faktycznie, nie było tam gdzie uciec z autem, a także ewentualne uchylanie się od zapłaty za poczynione szkody, byłoby niemożliwe. Bardzo przyjazne było też akceptowanie dowolnego prawa jazdy.

Wynajem auta w Chinach, wraz z kierowcą, może zaczynać się od około 500 RMB za dzień. W cenie możemy przejechać dystans 100km, a do naszych obowiązków poza kosztami paliwa za dłuższy dystans, należeć też będą noclegi i posiłki szofera, oraz opłaty drogowe. Pomijając dodatkowe koszty, nie na każdej wycieczce szofer to ułatwienie i pomoc. Czasem może to być najzwyczajniej kłopotliwe.

Share on Facebook

Zostaw komentarz