Nie nabijaj jedzenia

Jedzenie pałeczkami, samo w sobie nie jest wyjątkowo trudne, jednak z tą umiejętnością, idą różne drobne zasady, których warto przestrzegać, by pokazać się od dobrej strony.

Jednym z bardziej rażących błędów początkującego, może być wbicie pałeczek na sztorc w ryż w misce. Taki układ bowiem, powinien mieć miejsce tylko w jednej sytuacji: jako posiłek dla zmarłego. Ta sama reguła dotyczy wbijania pałeczek w każdą inną potrawę. Najlepiej – gdy taki gadżet występuje – odstawić pałeczki na specjalny podstawek. Jeśli takiego nie ma, można go wykonać z serwetki (dla zaawansowanych), lub odłożyć złożone pałeczki na swojej misce, lub ewentualnie odłożyć je przodem do któregoś wspólnego talerza. Warto zwrócić uwagę, czy pałeczki nie wskazują nikogo – jest to niegrzeczny układ. Gdyby taka sytuacja była trudna, to warto postarać się by nie wskazywały nikogo precyzyjnie.

Inny błąd, który często może się przydażyć, to nabijanie jakiegoś kawałka posiłku, który wymyka się naszemu uchwytowi. W nieprzestrzeganiu tej gestii przodują sami Chińczycy. Zapewne, kto nie nabija – zje mniej, więc zasada ta dla przetrwania gatunku została złagodzona.

Ponieważ, spożywanie posiłku w chińskim stylu, oznacza, że na środku (najlepiej na obrotowym stole) znajdują się potrawy, a z nich nabiera się pałeczkami, różne dania, na swoją miseczkę bądź talerz, to często mogą zdarzyć się brudzące wypadki przy pracy. Poprawne i grzeczne jest zbliżenie swojego talerza podczas nabierania, tak by nie pobrudzić stołu. Również ta zasada, jest często pomijana.

Podobnie się ma podniesienie, talerza, czy miski do ust, gdy obawiamy się o to, że nasze manewry mogą doprowadzić do jakiegoś wypadku. Jest to bardziej poprawne, niż schylanie się do miski stojącej na stole.

Mimo, że wchodząc do chińskiej restauracji, można odnieść nieco inne wrażenie, to wbrew pozorom, mlaskanie jest niekulturalne. Dopuszczalne natomiast jest siorbanie makaronu. Głośno i przeciągle – na tyle na ile długość makaronu pozwoli.

O innych kurtuazjach postaram się napisać w następnych wpisach.

Share on Facebook

Zostaw komentarz