Miasto słońca

Szanghaj, to miasto mające spełniać marzenia, jest więc bardzo pożądanym celem migracji. W obliczu windujących cen nieruchomości, powstają kolejne osiedla kilkudziesięciu-piętrowych blokowisk. W centrum, wiele dzielnic w niskiej starszej zabudowie, znika by zrobić miejsce biurowcom czy apartamentowcom.

Dawniej, osoby które miały tego pecha (lub szczęście) by znajdować się w miejscu przeznaczonym na rozbiórkę, otrzymywali zupełnie za darmo, nowe mieszkania, gdzieś na obrzeżach miasta (albo figę – do wyboru do koloru). Dzisiaj, podobno stosuje się rekompensaty pieniężne pozwalające kupić mieszkanie w Szanghaju – z wyliczeniem wartości rynkowej, różnie jednak bywa. Załóżmy, że za stare mieszkanie ktoś dostaje okrągłą sumę 100万元 (czyli 1 milion yuanów). Rozwiązań, jak to w różnych sytuacjach życiowych bywa, jest wiele. Albo sumę przeznacza się na mieszkanie, albo dokłada się jeszcze 50万元, na lepsze lokum, albo w ogóle nie kupuje mieszkania, tylko wynajmuje mieszkanie w jakimś ładnym miejscu i zbija bąki, aż się kwota skończy, lub w końcu, kupuje mieszkanie tańsze, resztę sumy przeznaczając na inne wydatki.

Władze miasta Jiaxing (嘉兴) położonego mniej więcej w połowie drogi, między Szanghajem i Hangzhou, dostrzegły szansę na niezły interes. Hangzhou, kiedyś raczej tańsze, aczkolwiek bardzo turystyczne miasto, dzisiaj ma jedne z najwyższych cen mieszkań w całych Chinach (lepsza aura, bliskość Szanghaju, ale także dynamiczny rozwój miasta nie tylko turystyczny). Jiaxing, położony pomiędzy, dwoma miastami o wielkim potencjale, zaczął budować osiedle-miasto, Taiyang Cheng (太阳成 – czyli właśnie tytułowe „Miasto Słońca”), w którym ceny nieruchomości były bardzo korzystne (zaczynające się od 100 tys. yuanów) – mieszkania niewielkie, ale w okolicy z pełną infrastrukturą, parkami, szpitalami, sklepami i restauracjami. Docelowym klientem są ludzie starsi, więc nie ma tam np. szkół, ale jest wiele miejsc do spotkań towarzyskich na partyjkach majianga, parków czy sklepów z medycyną naturalną.

Eksperyment się udał. Wielu ludzi, nie tylko z wyburzanych dzielnic w niskiej zabudowie, z radością przyjęło lokalizację odległą o nieco ponad pół godziny od Szanghaju, a także w podobnej odległości do turystycznego Hangzhou. Dzisiaj ceny mieszkań w Taiyang Cheng, sięgają kilkuset tysięcy yuanów, ciągle pozostając bardzo konkurencyjnymi do cen mieszkań w Szanghaju, a tym bardziej w Hangzhou.

Share on Facebook

Zostaw komentarz