Chińskie wycinanki z papieru

Pierwsze historyczne wzmianki o 剪紙 (jianzhi), czyli o chińskiej sztuce wycinania papieru, spotkać można w kronikach z dynastii Han (koniec III w. p.n.e.-początek III w. n.e.). Działalność ta, opisywana w mądrych źródłach, jako sztuka ludowa, związana na początku z religijnymi rytuałami, oddawaniem czci bogom i zmarłym. Do dzisiaj przetrwała tradycja, wieszania kwiecistych wycinanek w oknach domów, w pierwszy dzień roku kalendarza księżycowego. Piętnastego dnia pierwszego miesiąca roku, wiesza się latarnie z podświetlanymi wycinankami. Do dzisiaj przetrwała też wywodząca się z czasów panowania dynastii mandżurskiej, tradycja wieszania podwójnego znaku chińskiego 喜 (xi), oznaczającego szczęście, oraz wycinanych obrazków smoka i feniksa. Dawniej znaki były wykonywane z czarnego papieru, a dzisiaj najczęściej widzi się czerwone (też szczęśliwy kolor). W wycinankach, tak jak w chińskich znakach, ukrytych jest wiele znaczeń, a te które przewijają się najczęściej odnoszą się do szczęścia, pomyślności, zdrowia, życzenia wielu potomków, długowieczności etc.

Ja w przypływie artystycznej weny, wykonałem jedną wycinankę i stwierdzam, że sztuczka nie jest taka prosta jak się może wydawać. Poniżej dwa zdjęcia mojej walki (przepraszam za słabe skadrowanie z widokiem). Projekt ściągnięty z sieci, jednak nie mogę się doszukać strony, gdzie go znalazłem. Pewnie uzupełnię później, jak mnie ktoś zacznie ścigać, za brak podania źródła.

Wycinanka, tygrys - pod światłoTygrys wycinanka

Wycinanka, to noworoczna „kwiecista” wycinanka na okno. Jakby ktoś się nie zorientował, to poza obowiązkowymi kwiatkami, jest tam tygrys (kilka dni temu weszliśmy w Rok Tygrysa) który wpisany jest w znak 褔 (fu), a właściwie w jego obrys.

Share on Facebook

Zostaw komentarz