W niecałe pół godziny z Chińskiej Republiki Ludowej

do Republiki Chińskiej

W przypadku wycieczki z kontynentu na Tajwan, pół godziny nawet bardzo szybkim samolotem byłoby raczej rekordowym czasem, ale aby przekroczyć granice obu republik tak krótki czas wystarczy i to niezbyt szybkim promem.

Mowa o wyspie Kinmen (pisownia oryginalna), (金門,pinyin: Jinmen), która leży bardzo blisko Xiamen (厦门) na południu Chin. Ponieważ planowałem wybrać się na weekend majowy na Tajwan, ten sposób okazał się ciekawą i oszczędną formą podróży. Generalnie przy odrobinie szczęścia, przy czasie porównywalnym z niektórymi połączeniami samolotem przez Hong Kong, można się uwinąć się także połączeniem przez wyspę Kinmen. A mianowicie lotem z Szanghaju, przez Xiamen, następnie promem na Kinmen, a stamtąd lotem na jedno z lotnisk na Tajwanie (w moim przypadku Taipei). Ja wybrałem opcję poszerzoną o dwa dni na zwiedzanie Kinmenu, który ma wiele turystycznych atrakcji, niezależnie czy bardziej interesują nas miejsca pamiętające wojnę, interesująca architektura, czy też piękne widoki i lokalne specjały.

Bilet lotniczy w dwie strony z Szanghaju do Xiamen, powinien kosztować w okolicach 1000RMB (ponad 400PLN). Na miejscu taksówką (poniżej 20RMB), najlepiej wybrać się do portu 五通 (Wutong) ponieważ jest znacznie bliżej lotniska. Tam bilet w jedną stronę promem to 160RMB aby pół godziny później być już w granicach Republiki Chińskiej (Tajwanu).

O tym co ciekawe na miejscu jeszcze napiszę w najbliższych wpisach, tym razem jedynie powiem, że wszystkie atrakcje turystyczne, włączając muzea do których dotarłem były darmowe.

Wycieczka na Kinmen na weekend wydaje się ciekawa, jednak oprócz tego to oszczędna forma dotarcia na Tajwan, szczególnie podczas trwającego w Szanghaju EXPO. Bilety lotnicze z Kinmenu na południe Tajwanu to okolice 1900TWD (ok 170PLN), a do stolicy na północy Taipei 2100TWD (ok. 190PLN). Połączenia obsługują trzy linie lotnicze, które nieznacznie różnią się ceną.

Przeliczając na chińskie yuany koszt wszystkich wydatków na bilety w dwie strony to 2000-2300RMB, co normalnie nawet porównując z dosyć tanimi połączeniami przez Hong Kong, bez specjalnych „gorących” terminów, byłoby oceniane jako dobra opcja cenowa dla lotu z Szanghaju na Tajwan.

Warto zaznaczyć, że bodajże od końca 2008 roku, Polska jest w gronie krajów, nie potrzebujących wcześniejszej aplikacji o wizę przed wybraniem się na Tajwan. Do 30 dni turystycznego pobytu, wystarczy pieczątka w paszporcie wbijana podczas przekraczania granicy.

To rozwiązanie w połączeniu z kartą pobytu w Chinach, bardzo ułatwia takie wypady (sama wiza zazwyczaj nie wystarczy, gdyż większość przyznawanych chińskich wiz to wizy jednokrotnego wjazdu – warto na to zwrócić uwagę przed planowaniem podróży. Co więcej Polacy i te szczęśliwe nacje, które są beneficjentami takiego „bezwizowego” wjazdu na Tajwan, są w lepszej sytuacji niż sami Tajwańczycy i Chińczycy, gdyż Ci muszą się specjalnie starać o wizy oraz jak mi przedstawiono sytuację, dodatkowe pozwolenia dla przekraczania granicy właśnie na drodze przez Kinmen.

O samym Kinmen, w następnym wpisie.

Share on Facebook

Zostaw komentarz