Trochę o ważnych etapach w życiu

Ponieważ właśnie taki czas tutaj, że młodzi ludzie w Chinach powoli przekraczają progi uczelni, pozwolę sobie parę słów o tym napisać.

Uczniowie szkół średnich piszą egzaminy końcowe i po ich napisaniu – nie znając wyników – sami sobie szacują (估计 guji), jak też mogli zdać i wybierają uczelnie na, które mają szansę się dostać. Łatwo sobie wyobrazić stres z takim procesem związany i wielkie rozczarowania.

Przy okazji rozmowy o tymże procesie, poruszony został temat samobójstw. Podobno nie ma powodów do paniki, ale liczba samobójstw u dzieciaków w wieku maturalnym jest na tyle duża, że kolejne przypadki nadmieniane są w lokalnej prasie.

Warto też wspomnieć, że studia w Chinach są płatne, a im bardziej prestiżowa uczelnia, tym droższe czesne. Jedną z dróg na otrzymanie jakiegoś stypendium jest posiadanie wyników ponad 85% z każdego egzaminu kończącego liceum, jednak im lepszą uczelnię się wybierze, tym bardziej trzeba zdawać sobie sprawę, że próg podniesiony będzie wyżej. Dalsze zasilanie kieszeni żaka odbywa się w podobny sposób.

Gdy poruszony został temat samobójstw, to wspomniana została też polityka jednego dziecka (计划生育 jihuashengyu ). Słowem przypomnienia, mieszkańcy miast w Chinach mogą mieć jedno dziecko, a każde następne mogą mieć po zapłaceniu dosyć wysokiej kary. Ponieważ często dla Chińczyka męski potomek jest tym „prawdziwym”, to kwitnie nielegalna aborcja, gdy na USG pojawi się dziewczynka. W efekcie Chiny mają dosyć nietypowe rozłożenie płci, męska płeć przeważa procentowo.

Wyjątkami od reguły są mniejszości narodowe. Uznane mniejszości narodowe, nie są objęte polityką jednego dziecka. Dodatkowo na terenach wiejskich, dopóki rodzą się dziewczynki, to legalnie można posiadać dziecko kolejne. Z tym wiąże się na przykład nadawanie imienia dziewczynce 招第 Zhaodi, które ma proste znaczenie: „Przywołaj Młodszego brata”.

Szanghaj w porównaniu do większości miejsc w kraju stanowi wyjątek. Tutaj jest więcej przedstawicielek płci pięknej, niż mężczyzn. Dodatkowo działa tu wyjątkowa reguła, że to rodzice kobiety powinni wnieść z posagiem mieszkanie. Poza Szanghajem idealnym modelem jest, że kiedy facet ma mieszkanie, dobrą pracę i najlepiej samochód, to dopiero może się żenić. Chińczyk z którym pogadałem dodatkowo nadmienił swoje wrażenia, dlaczego za kierownicą luksusowych samochodów, siedzą często młode przedstawicielki pięknej. Reguła ogólna bowiem działa i siłą rzeczy model „mieszkanie + samochód”, w zamian za walory piękna to zgodne oferty na rynku matrymonialnym.

Share on Facebook

Zostaw komentarz